Toronyi Péter, a Kálha kitalálója alaposan utánanézett a témának, nem csak hazai nehéz szociális helyzetben lévő családoknál. Egy kolumbiai magyar barátjának 2000 méteres magasságban élő szüleinél is érdeklődött a rosszul szigetelt bádogvárosok lakóinak életkörülményeiről. Annak is utánanézett, hogy az emberi szervezet akkor nem hűl ki, ha a fenék-ágyéki testtájon melegítik. Végül egy kályhakészítő-mesterrel is konzultált, mielőtt belekezdett a Kálha elkészítésébe.
Videó - pár percben bemutatkozik Péter, és láthatjátok néhány találmányát is:
Mindennek gyümölcseként megszületett a Kálha, az "egyszerű, de nagyszerű" esetére az egyik legjobb példa. A készülék úgynevezett samottos anyagból készül, ami lehetővé teszi, hogy bárhol elkészítsék a helyi fazekasok helyben, vagyis nem kell hozzá anyagokat nagy távolságból szállítani. Anyagköltsége pedig 1000 és 15.000 forint között van, így az ára sem lehet akadálya annak, hogy akár a legszegényebb rászorulókhoz is eljuthasson. Ráadásul sem elektromos áram, sem egyéb speciális dolog nem szükséges a használatához, így a világ elmaradottabb régióiban is sikerrel működhet.
A jellegzetes alakú tárgy két részből áll: az aljába akár gallyakból is tüzet lehet rakni, és önmagában tűzhelyként is használható. Ha pedig rajta van a teteje, rá lehet ülni, és a meleg tárgy meggátolja, hogy az ember kihűljön.
Éjszakára is nagy segítség lehet a fűtést nélkülözők számára. A felmelegített felső részt ugyanis az ágyba, a paplan alá vagy a hálózsákba is magával viheti didergő tulajdonosa. Ha mindketten be vannak takarva, a hőszigetelő anyag akár egész éjszakán keresztül melegítheti az embert. A kályhakészítő-mester szerint pedig egy telet mindenképpen kibír a különleges fűtőtest.
A Kálha már nemzetközi elismerésben is részesült. A 2012-es BraunPrize pályázaton rengetegen jelentkeztek; 73 országból 2399 pályamunka érkezett be. Toronyi Péter a Kálha tervével a Special Mention elismerést érdemelte ki diák kategóriában. Péter egyébként az utóbbi három évben kilenc nagyobb dizájndíjat is besöpört az általa fejlesztett tárgyakkal.
Magyarországon a Kálha előállításhoz szükséges pénzt uniós pályázatokból a Magyar Máltai Szeretetszolgálat pályázza meg. Sok siker és szurkolunk a megvalósításért!
http://www.szeretlekmagyarorszag.hu/
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.