A Curiosity (Kíváncsiság) marsjáró február kilencedikén történelmi tettet hajtott végre: megfúrt egy marsi sziklát, majd a mintát előkészítette a későbbi elemzésre. Ez a munka majdani marsi építkezéseket alapozhat meg, illetve az esetleges bányanyitást is – adta hírül a NASA.
Louise Jandura, a NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) főmérnöke szerint a fúrás igazi újdonsága az, hogy ezzel a művelettel többet tudhatunk meg a három vagy négymilliárd évvel ezelőtti vörös bolygóról.
A marsjáró egy robotkar segítségével 1,6 centi széles és 6,4 centi mély lyukat fúrt a kiszemelt sziklába. A por alakú részecskéket a különleges kiképzésű fúró egy edénybe juttatta, ahol azt megrostálják és a megfelelő frakciót elkülönítve a fedélzeti kémialaborba juttatják.
Azonban ez nem az első fúrás az űrben. Az amerikai űrhajósok sziklát fúrtak a Holdon, míg szovjet eszközök a Holdon és a Vénuszon hajtottak végre hasonló bravúrt. A Curiosity két elődjén, a Spirit és az Opportunity robotokon volt olyan eszköz, amellyel megkaparták a sziklák felső rétegét, de azokat még nem szerelték fel elemző egységekkel. Ez azt jelenti, hogy a Curiosity az első marsjáró, amely mély lyukat fúr egy sziklába, összegyűjti a fúrásmintát, majd elemzi is azt. „Sziklát fúrni mindenütt nehéz dolog, de különösen az, ha azt egy marsjáró teszi” - mondta Jandura.
nol.hu
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.