A márciusi Japán földrengés hatására megnőtt az ország területe, néhány sziget megváltoztatta helyét, és rövidültek a földi napok. Mindez természetes, bemutatjuk az okokat, és elmondjuk, hogy Magyarország is szó szerint szétcsúszik.
A március 11-én Japán keleti partjainál kipattant 8,9-es földrengés 24 méterrel „nyújtotta meg” a kontinentális talapzatot a rengés epicentrumánál, amely 130 kilométerre volt a partoktól. De hogyan is kell ezt elképzelni? Kőzetlemezek és mozgásuk iránya Forrás: wikipedia.hu Főbb törésvonalak (forrás: Kovács S, Szederkényi T., Árkai P., Buda Gy., Lelkes-Felváry Gy., Nagymarosy A. 1996-97 Explanation to the terrane map of Hungary.)
Kezdjük azzal, hogy szemléltetjük magát a földrengést! A Föld olvadt belső magján óceáni és kontinentális kőzetlemezek úsznak, mint a víz felszínén a jégtáblák. Ahogy a tóban a víz áramlása miatt a jég összetorlódik, úgy ütköznek egymáshoz a „magmán úszó” kőzetek is. Japán keleti partjai közelében úgynevezett szubdukciós zóna húzódik, ami egy kontinentális és egy óceáni lemez határát jelenti. Ebben a sávban roppant kőzettömegek feszülnek egymásnak, nem csoda, hogy Japán földrengés szempontjából a bolygó egyik legveszélyeztetettebb országa.
Képzeljük el a kontinentális kőzetlemezt úgy, mint az asztal lapjára fektetett vékony műanyag lapot, amivel szembe fektetünk egy a sűrűbb, „nehezebb” óceáni kőzetlemezt szimbolizáló fém lemezt. Illesszük össze a kettő peremét és az asztal lapjával párhuzamos síkban toljuk őket egymással szemben. A két lapban egyre nő a feszültség, majd egy idő után a könnyebb, műanyag lap hangos pattanással a fém fölé csúszik. Ugyanez történik a természetben is: az óceáni kőzetlemez a kontinentális alá bukik, és felolvad a magmában. Földünk más pontjain pedig, az úgynevezett óceánközépi hátságokon a magmakitörések folyamatosan szétfeszítik és utánpótlással látják el az óceáni lemezeket.
A fent leírt „csattanás” maga a földrengés, amelyet nem lehet előre jelezni. Amikor pedig az óceáni lemez alábukik, anyagából bizonyos rész a kontinentális lemez pereméhez tapad, mint amikor a fagyiskanalat lehúzzák a tölcséren. Ezáltal a kontinentális kéreglemezek folyamatos növekedésben vannak, peremük egy-egy centiméterrel, vagy akár mint most Japánban akár méterekkel is gyarapszik. Emberi léptékkel mérve mindennek semmiféle gyakorlati következménye nincs, ám elméletben a földrengés következményeként Japán területe is növekedhetett.
Eltolja az országokat
Persze Japán „területgyarapodása” ilyen szempontból nem mérvadó, de a rekordszintű földrengésnek további érdekes következményei is voltak. A mérések szerint például Mijagi prefektúrában az Osika-félsziget egyes részei 5,3 méterrel mozdultak el, míg a legnyagyobb szigetet, Honsut a rengés 2,4 méterrel „tolta el”.
Bár Magyarországot távolról sem tartjuk földrengésveszélyes területnek, hazánkban sem múlnak el nyom nélkül a földmozgások. Az eddigi tapasztalatok szerint az országot északkeletről délnyugati irányban teljes „átlójában” átszelő Közép-magyarországi törésvonal mentén a kőzetlemezek azonos síkban maradva oldalirányban mozognak. A rengések hatására az északnyugati lemez délnyugat felé, míg a délkeleti északkelet felé mozdul el. A térképet viszont még néhány millió évig nem kell átrajzolni: egy 3,5-es erősségű földrengés - ha egyes ritka esetekben a felszínen jelentkezik - legfeljebb néhány centiméteres mozgást okoz.
A földrengések még kevésbé érzékelhető hatásai, hogy képesek befolyásolni a Föld forgásának sebességét, így a földi napok hosszát is. A márciusi rengés miatt bolygónk tehetetlenségi tengelye 10-25 centit mozdult el, a forgási sebessége pedig 1,8 mikromásodperccel rövidült, vagyis a forgása kissé gyorsult.
Földünk alakja nem tökéletes gömb, és összetétele sem homogén: a felszín változásai, a belső szerkezet átrendeződése- akár földrengések vagy szupervulkánok hatására – elmozdítja a bolygó tömegközéppontját, ami a tengely megváltozását és ezáltal a forgási sebességet befolyásolja. A föld tengely körüli forgása egyébként folyamatosan lassul, aminek a nagy tömegátrendeződéssel járó árapály-jelenség a felelős, ami épp a forgási iránnyal ellentétesen fejt ki erőt, magyarul fékezi a Föld forgását.
A „kezdetek kezdetén” vagyis Földünk keletkezésekor mindössze hat órából állt egy földi nap, egy év pedig 1400-nál is több napot számlált. A tudósok erre egy bizonyos ősállat növekedési üteméből következtetnek, ami tetten érhető az állat maradványaiban. A sztromatolit meszes váza ugyanis csak nappal, a világos órákban növekedett, éjszaka leállt. Az egyes rétegek – miként a fák évgyűrűi - egymástól jól elkülöníthetők, és megmutatják, mennyi ideje volt az állatnak növekedni egy napon belül. A tengereknek és óceánoknak köszönhetően mára 24 órára bővült egy nap, és folyamatosan hosszabbodik, ahogy a bolygó forgása lassul. Ehhez tették hozzá a magukét a földmozgások egyszer egyik, másszor másik irányba befolyásolva a sebességet.
fn.hu
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.