Azzal kísérleteztek a Washingtoni Egyetem grafikai és képalkotó laboratóriumának dolgozói, hogy tudnak-e olyan szoftvert írni, ami az interneten megtalálható fényképekből egy nap alatt teljesen rekonstruál három dimenzióban egy várost. Sikerült nekik, írja a New Scientist.
A GRAIL grafikai labor munkatársai először értelemszerűen Rómával kísérleteztek, hiszen erről a városról rengeteg turistafénykép található a web fényképmegosztó oldalain, főként a Flickren, ami kutatásaik egyik alapja is volt. Programjuk a fotóoldalakból kinyert képeket elemezte, megnézte, hogy az egyes képeket milyen szögből és távolságból készítette el, az így kinyert adatokból pedig háromdimenziós modellt épített fel - főként a turistalátványosságokról.
Másodjára a kutatók Dubrovnikot választották, a városról ugyanis annyira sok kép készült, hogy nem csak a látványosságokat, hanem a város minden egyes utcáját és épületét be tudták illeszteni a készítendő modellbe. Az amerikai szakemberek szerint a kísérletek idején körülbelül 58 ezer kép volt a városról csak a Flickr adatbázisában. 352 számítógépből összeállított rendszerükön a képek összerendezése 5 órát vett igénybe, ugyanannyi időt, mint amennyit a római kísérlet is. Mindezt azzal magyarázzák, hogy míg a római adatok egyszerű geometriájú, jól látható építményeket ábrázolnak, addig a dubrovniki óváros szűk átjárói, komplex láthatósági viszonyai és nagyon sok helyről készített turistafotó miatt sokkal nehezebben volt összrendezhető. A fenti videón látható modell nem teljes (ezen pusztán csak az óváros reikonstruált képét láthatjuk), a kutatók ugyanis a város körüli hegyeket és Lokrum szigetét is modelljükben tudhatják.
hvg.hu
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.