Friss topikok

Kitérdekel?

Ha érdekli a tudomány,a jövő, az újítás és ezzel kapcsolatos érdekességek itt a helye! Ha bármivel kapcsolatban kérdése van a következő címre várjuk az e-maileket: kiterdekel.blog (kukac) gmail.com

Légszennyezettség

Budapest légszennyezettsége

Várható időjárás

Időjárás előrejelzés

Széltérkép

Széltérkép

Saját magadat is kinyomtathatod az első magyar 3D-nyomtatóval

2014.06.28. 09:31ide tette: kiterdekel

Elkészült az első magyar 3D-nyomtató – kaptuk meg a sajtóközleményt, mi pedig azonnal loholtunk a Móricz Zsigmond körtértől egy köpésre levő Gadget Bárba, hogy a saját szemünkkel lássuk, mit tud a masina. Az Operor i4 miatt nem csak büszkék lehetünk magunkra, de akár ki is nyomtathatjuk, ahogy éppen büszkék vagyunk magunkra. Mindezt nevetségesen olcsón.

Mi ebben a nagy szám?

Néhány hónappal ezelőtt még azon álmélkodtunk, hogy jé, már létezik egészen megfizethető 3D-nyomtató, most meg már ott tartunk, hogy ki sem kell tennünk a lábunkat Magyarországról, ha úgy akarunk venni egyet, hogy ahhoz teljes támogatást is kapunk helyben. Sőt, már ott tartunk, hogy vennünk sem kell egyet, elég elsétálnunk a Móricztól néhány percnyire található Gadget Bárba a terveinkkel, és mire elszürcsöljük a kávénkat, már a kezünkben is van a teljesen egyedi sörnyitónk, telefon tokunk, Han Solo-figuránk – vagy akár a saját fejünk, ha hajlandóak vagyunk alávetni magunkat a néhány percig tartó scannelésnek.

Mindenki számára megfizethető

A projekt ötletgazdája és a nyomtató tervezője, Nagy Attila Áron ezzel tulajdonképpen megtalálta azt a modellt, amivel a hétköznapi emberekhez is közel tudja hozni a 3D-s nyomtatást. Az Operor i4 háromszázezer forintos ára elméletben azon a határon mozog, amit már egy normális ember is hajlandó kiadni egy elektronikai eszközért, de az azért nem kérdés, hogy a vásárlók jelentősebb része azok a mérnökök, dizájnerek lesznek, akiknek kézzelfogható előnyt jelent, hogy egy prototípust vagy méretarányos modellt szinte azonnal, néhány óra alatt le tudnak gyártani. A legfeljebb néhány ezer forintos nyomtatási költség a Gadget Bárban viszont tényleg bárki számára megfizethetővé teszi a technológiát.

Mit tud a vas?

 

Az Operor i4-gyel saját házat vagy marhasültet nem fogunk nyomtatni, ellenben politejsavból, ABS-ből, PVC-ből vagy akár nejlonból szinte bármit létrehozhatunk vele 20×20 centiméteres mérethatárig. A nyomtatás sebessége méretfüggő, egy sörnyitó például fél óra alatt elkészül, egy miniatűr mellszobor létrehozása pedig három–négy órába telik. A nyomtatás költsége 450 forint, plusz fekete-fehér alapanyagnál ötven, színesnél pedig hetven forint grammonként.

Ha vásárolni szeretnénk, akkor nagyjából három–négy hetet kell várnunk a saját Operorunkra, amely egyébként félig-meddig maga is 3D nyomtatóval készült alkatrészekből áll (a képeken látható nyomtatón a zöld színű alkatrészek már ezzel a módszerrel készültek) és egy androidos alkalmazással a távolból is irányítható. A nyomtatót megrendelni a Creshape piactéren lehet.

Mi van, ha teljesen hülye vagyok a 3D modellezéshez?

A 3D-nyomtatás a legtöbb embert valószínűleg ott veszíti el, amikor a lelkes kuncsaftoknak leesik, hogy a tárgyakat modellező szoftverrel kell megtervezni. Bár egy alapszintű modellező program használatához semmilyen olyan extra tudásra nincs szükség, amit egy botswanai szénbányász ne tudna egy ebédszünet alatt megtanulni, a Gadget Bárban még erre sem lesz szükségünk, hiszen az internetes piactéren egy halom előre elkészített modellből válogathatunk. Ha pedig ez is kevésnek bizonyul, akkor internetről is tölthetünk le modelleket, amikkel semmi más dolgunk nincsen, mint hogy egy pendrive-on bevigyük őket boltba.

Maga a bár egyébként egy–két héten belül nyitja meg kapuit a nagyközönség előtt, ami éppen elég idő arra, hogy beszerezz egy modellező programot, és tervezz magadnak néhány jópofa dolgot. Mi már ezerrel rajta vagyunk a saját projektünkön, amely az “Erzsébet királynő Chewbakkával utazik a Millenium Falconban” munkacímen fut, de hogy mit ábrázol, az egyelőre hétpecsétes titok.

(Fotó: Tóth István)

http://player.hu/

Szólj hozzá!

Címkék: magyar 3d nyomtató


A bejegyzés trackback címe:

https://kiterdekel.blog.hu/api/trackback/id/tr336435643

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása