A héten New Yorkban kerül kalapács alá az a fotósorozat, amelyet egy japán fotográfus készített Nagaszakiról egy nappal a japán város elleni 1945. augusztus 9-i atomtámadás után.
Az eddig nem látott, 24 felvételből álló gyűjteményt egy japán haditudósító, Josuke Jamahata készítette, aki képein a japán városra ledobott atombomba pusztításait, a túlélők mérhetetlen fájdalmát örökítette meg.
Jamahata Nagaszaki mellett dolgozott, amikor 1945. augusztus 9-én - három nappal Hirosima után - az amerikaiak atomtámadást hajtottak végre a Japán délnyugati részén fekvő város ellen.
Mikor Jamahata hírét vette a Nagaszaki elleni támadásnak, vonatra ült, és Jun Higasi íróval, valamint Eidzsi Jamada festővel a városba utazott, ahova augusztus 10-én, éjjel három órakor érkezett meg.
A fotográfus a Japán Császári Hadsereg megbízásából készített képeket propagandacélból két kamerájával, összesen 119-et. Jamahata volt az egyetlen japán fotós, aki végigdokumentálta a Japán elleni atomtámadást - néhány képe azóta ikonikus lett, de eddig a hibás zárszerkezettel működő kamerájával készített képeit nem ismerték.
Jamahata képei eredetileg a Mainichi Shimbun nevű japán napilapban jelentek meg 1945. augusztus 21-én, de azokat a bevonuló amerikai katonák a szigorú cenzúra miatt lefoglalták - igaz, a haditudósítónak sikerült megőriznie a negatívokat.
A gyűjteményt - amelynek értékét 20 ezer fontra becsülik - egy amerikai rendőrtiszt szerezte meg egy Oszakában élő japántól a második világháború végén. Jamahata 48 éves korában, 1966-ban hunyt el rákban, valószínűleg egy sugárzás okozta betegség következtében.
http://mult-kor.hu/
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.