Friss topikok

Kitérdekel?

Ha érdekli a tudomány,a jövő, az újítás és ezzel kapcsolatos érdekességek itt a helye! Ha bármivel kapcsolatban kérdése van a következő címre várjuk az e-maileket: kiterdekel.blog (kukac) gmail.com

Légszennyezettség

Budapest légszennyezettsége

Várható időjárás

Időjárás előrejelzés

Széltérkép

Széltérkép

Egy tárgy, aminek nem lenne szabad léteznie

2012.08.27. 16:36ide tette: kiterdekel

Földön kívüli technológia bizonyítéka?

A titokzatos antiküthérai szerkezet létezésére máig nincs magyarázat.

A titokzatos csillagászati eszközre, melyet antiküthérai mechanizmusnak neveznek,Peloponnészosz és Kréta között, az Égei-tenger 40 méteres mélységében találtak rá, rozsdával borítottan.

Az eszköz egy része
Az eszköz egy része
Jól kivehető a recézett rész
Jól kivehető a recézett rész
Bárki megnézheti
Bárki megnézheti
A szerkezet modellje elölről és hátulról
A szerkezet modellje elölről és hátulról

A rajta szereplő ógörög, szinte láthatatlanná kopott feliratok fordítása még hiányos, a lelet furcsasága azonban első ránézésre is szembeötlő: a görögök még nem is ismerhették azt a technológiát, mely ezzel az eszközzel összefüggésben áll.

Nem létezhetett ilyen technológia

Kréta és a görög part között fekvő Antiküthéra szigete mentén 1902 májusában rátaláltak egy i. e. 50 körül elsüllyedt hajóra. A régészek a belsejében egy nem túl értékesnek látszó, rozsdás vasdarabra figyeltek fel, és nem is sejtették, hogy a történelemmegfejtetlen titkainak egyike került a kezükbe. A víz alatt talált leleteket az athéni Nemzeti Régészeti Múzeumba szállították, ahol mind a mai napig láthatók. Teltek a hónapok, majd Valerios Stais régész a rozsdahalom elemzése során mind több kérdéssel szembesült.

A több mint 30, kézzel készített, bronz fogaskerékből és tárcsából álló szerkezeten ógörög csillagászati feliratokat találtak. A tenger alatt eltöltött idő során kialakult lerakódások eltávolítása után láthatóvá váltak a tökéletesen megformált szerkezeti elemek. Olyan mérvű építési és tervezési képességekre utalt az eszköz, mellyel - mai tudásunk szerint - a görögök nem büszkélkedhettek.

Számítógép a csillagokhoz

A szerkezet megtalálása után több mint ötven évvel Derek de Solla Price régész nagyító alatt vizsgálta meg a fogaskerekeket, az ezt követő években pedig röntgensugárral és egyéb modern technológiai eszközökkel tanulmányozták abronzdarabokat.

2006 őszén indult meg az antiküthérai mechanizmus működését kutató program, melynek keretében számítógépes tomográf segítségével megállapították, hogy egy ókori analóg számítógép részei lehetnek a bronzdarabok. A részletes vizsgálódások eredményeként kiderült, hogy a szerkezet 37 apró fogaskerékből, valamint olyan különleges differenciálművekből áll, melyek segítségével még a Hold különleges mozgását is sikerült leképezni.

csillagászati számológép - egyfajta kezdetleges számítógép - képes volt megmutatni a csillagok, a Hold, a Nap és a Föld mozgása közötti összefüggéseket. Eredetileg valószínűleg egy doboz belsejében helyezkedett el a mechanizmus, és a fogaskerekeket kívülről forgatható gombok segítségével lehetett beállítani.

A fogaskerekek óramutatókarokat mozgattak az előlap felett. A szerkezet jövőbeli vagy múltbeli dátumok megadásával pontosan megállapította a meghatározott időpontban a Nap, a Hold és további öt, akkoriban ismert bolygó helyét. 

A szerkezet rekonstrukciója
A szerkezet rekonstrukciója
Így néz ki szemből
Így néz ki szemből
Egy 2007-ben készült modell
Egy 2007-ben készült modell

Az ókoriak még nem ismerhették

A modern régészet feltételezi, hogy sem a görögök, sem más ókori népek nem lehettek képesek ilyen kifinomult berendezések megalkotására. A szerkezet néhány része, mint például a fogaskerekes differenciálmű, olyannyira innovatív, hogy csak a 16. században fedezték fel. És vajon miért nem találtak egyetlen ásatáson sem más, ehhez hasonló szerkezeteket vagy ugyanilyen tulajdonságokkal bíró fogaskerekeket? Érthető hát, hogy egyes összeesküvés-elméletek szerint a tárgy nem földi technológia eredménye.

 

Időn kívüli tárgyak?

Az Out of Places Articles-ből kialakított mozaikszóval Ooparts-nak, vagyis téren túli tárgyaknak vagy időn kívüli tárgyaknak nevezik azon eszközöket, melyeknek nem lenne szabad létezniük, vagy legalábbis nem abban a korszakban, melyből feltehetően származnak. Az antiküthérai mechanizmushoz hasonló kézműves tárgyak eredete rengeteg kérdést vet fel. Tökéletes példaként említhetők azAfrikában talált, nomolóknak nevezett agyagszobrocskák is, melyek mintegy 17 ezer évvel ezelőtt készülhettek. Az egyik szobrocska belsejében lévő üregben egy kis krómacél gömb bújt meg, mely abban a korban egészen egyszerűen nem létezhetett.

Cikkünk Irene Bellini és Danilo Grossi Rejtélyek birodalma című könyve alapján készült, mely a Kossuth Kiadó gondozásában jelent meg. Képek: hu.wikipedia.org és en.wikipedia.org Antiküthérai szerkezet szócikk, Marsyas, Mogi; alunsalt.com/2009/09/23/the-antikythera-mechanism-art-or-science; forustoknowabout.blogspot.com.

femina.hu





Szólj hozzá!

Címkék: szerkezet antiküthérai


A bejegyzés trackback címe:

https://kiterdekel.blog.hu/api/trackback/id/tr824735416

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása