Tűzvész pusztította el Brazília antarktiszi kutatóállomását szombaton. Két katona életét vesztette, egy pedig megsebesült, s a rossz időjárás miatt mindenkit evakuálni kellett - közölte a brazil haditengerészet.
A Ferraz Parancsnok nevű állomás az Amerika és az Antarktisz között fekvő Déli-Shetland-szigetek legnagyobb szigetén, a György király-szigeten fekszik, s kizárólag tudományos kutatásokra használták. A tűz abban a gépteremben tört ki, ahol az áramfejlesztő generátorok vannak.
Brazil sajtóértesülések szerint egy robbanás okozta a tüzet, de ezt az információt hivatalosan nem erősítették meg a hatóságok.
A sebesültet és a kutatókat, köztük két spanyolt, helikopterekkel az Eduardo Frei nevű chilei kutatóállomásra szállították, s onnan az argentin légierő C-130-as gépe vitte őket tovább a chilei Punta Arenas városba.
Az állomás vezetője és tucatnyi brazil haditengerész előbb az állomáson maradt és megpróbálta megfékezni a tüzet, de a kedvezőtlen időjárás miatt fel kellett adniuk a kísérletet, és őket is evakuálták.
Chiléből a brazil légierő szállítja haza a kutatóállomás személyzetét. Dilma Roussef brazil államfő részvétét fejezte ki az elhunyt katonák családjainak, s azt ígérte, hogy újjáépítik a kutatóállomást.
Mintegy harminc ország, valamennyi az Antarktisz-egyezmény aláírója, működtet tudományos kutatóállomást a 14 millió négyzetkilométeres sarkvidéki területen. Brazília 1984-ben hozta létre kutatóállomását, ahol a klímaváltozást és a tengeri ökoszisztémát tanulmányozták tudósok.
A brazil haditengerészet éppen szombaton erősítette meg azt a sajtóértesülést, hogy viharba került és elsüllyedt egy, a kutatóállomásra különleges dízelolajat szállító hajó.
Az Estado de Sao Paulo című napilap úgy tudja, hogy még decemberben történt az eset, de ezt nem erősítették meg hivatalosan. Annyit tudni, hogy a tízezer liter üzemanyagot szállító hajó a György király-sziget partjától mintegy ezer méterre süllyedt el.
A Petrobras állami olajvállalat által bérelt speciális hajó a jövő héten megpróbálja kiemelni a negyven méteres mélységben fekvő vízi járművet.
ma.hu
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.