Mintegy ezer másodpercen keresztül tároltak sikeresen antianyagot a CERN kutatói. Az előállított antihidrogének negyed óránál tovább léteztek "fogságban", ezalatt alaposan vizsgálták a viselkedésüket.
Antianyagot először 2010-ben sikerül tárolni, ekkor 38 atomot ejtettek csapdába egy erős mindössze 172 milliszekundum erejéig. A legutóbbi eset során összesen 309 antihidrogént tároltak kishíján 16 percen keresztül - írta a Guardian.
A kísérletet vezető Jeffrey Hangst elmondta: a kísérletnek az volt a célja, hogy az antianyagot összehasonlítsák a normál anyag atomjaival, hogyan mozognak, milyen energiával és sebességgel rendelkeznek.
Az antianyagban az atomot a proton, neutron és elektron helyett azok antirészecskéi, az antiproton, antineutron és pozitron építi fel. Az első antianyagot (antihidrogént) a CERN-ben sikerült előállítani és megfigyelni 1995-ben (Low Energy Antiproton Ring, LEAR). Azóta sikerült antideutériummagot (antiproton és egy antineutron) is előállítani, viszont nehezebb atommagokat nem. Az antianyag ugyanúgy viselkedik, mint a rendes anyag: ugyanazok az emissziós és abszorpciós spektrumai, mágneses tulajdonságai. A tudósok arra is keresik a választ, hogy miért tűnik úgy, mintha az antianyag egyszerűen eltűnt volna az univerzumból. Szerintük minden egyes anyag részecskére kellene egy antianyag részecskének jutnia, de ez a gyakorlatban nem látszik.
stop.hu
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.