Egy Földhöz hasonló méretű, és a mi Napunkhoz hasonló csillag körül keringő bolygót talált aNASA Kepler-missziója, jelentették be csütörtökön. A Föld 2.0-nak becézett, de egyébként Kepler-425b-nek elnevezett bolygó épp a megfelelő távolságra van a saját "Napjától" ahhoz, hogy lakható legyen - tehát a csillag lakható zónájában van -, mert nem kizárt, hogy van a felszínén folyékony halmazállapotú víz. Azt már régóta tudjuk, hogy létezhetnek a mi naprendszerünkön kívül olyan bolygók, amelyeken lehet élet, de ezt az elméletet egészen mostanáig nem sikerült bizonyítani.
A Kepler-425b-ről eddig ezt lehet tudni:
- körülbelül 60 százalékkal nagyobb, mint a Föld
- feltehetően egy kőzetbolygó, és nem egy gázóriás, mint a Jupiter
- körülbelül 1400 fényévre van a Földtől
- 385 nap alatt kerüli meg a saját Napját
- a bolygó és a csillag, ami körül kering, körülbelül 6 milliárd éves, 1,5 milliárd évvel idősebb, mint a mint a mi Napunk
- a Föld 2.0 hivatalos neve azért végződik b betűre, mert ez a második bolygó a csillagjától számolva, ami egyébként a Hattyú csillagképben van
- még soha nem találtak olyan bolygót, ami ennyire hasonlított volna a Földhöz
A NASA tudósai azt még egyelőre nem tudják, hogy van-e élet a Kepler-425b felszínén. "Félelmetes belegondolni, hogy ez a bolygó hatmilliárd évet töltött a csillaga lakható zónájában, ami több, mint amióta a Föld létezik. Ez elég jelentős idő ahhoz, hogy élet alakuljon ki valahol a felszínen, ha minden, az élethez szükséges feltétel adott" - mondta a sajtótájékoztatón Jon Jenkins, a Kepler misszióval begyűjtött adatok vezető elemzője.
Natalie Batalha, a NSA egyik vezető kutatója szerint körülbelül 50 százalák az esélye annak, hogy a Kepler-425b egy kőzetbolygó, ami a jelenlegi tudásunk szerint az egyik előfeltétele annak, hogy az élet létrejöjjön.
A kutatók Kepler-425b-n kívül még 11 Földhöz hasonló bolygót találtak a közelmúltban, de egyik sem kering egy olyan csillag körül, amely a mi Napunkhoz hasonló lenne. A Föld 2.0 jelenleg 10 százalékkal több energiát kap a saját csillagától, mint a Föld a Naptól, de a tudósok szerint 1,5 milliárd év múlva a Föld is pont ennyi energiát kap majd, tehát a Kepler-425b tulajdonképpen a Föld távoli jövőjét is megmutathatja.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.