Friss topikok

Kitérdekel?

Ha érdekli a tudomány,a jövő, az újítás és ezzel kapcsolatos érdekességek itt a helye! Ha bármivel kapcsolatban kérdése van a következő címre várjuk az e-maileket: kiterdekel.blog (kukac) gmail.com

Légszennyezettség

Budapest légszennyezettsége

Várható időjárás

Időjárás előrejelzés

Széltérkép

Széltérkép

Mi a teendő földrengéskor?

2011.01.30. 07:14ide tette: kiterdekel

A földrengések után szinte mindig vannak utórengések, ezek többnyire gyengébb erősségű mozgások. Magyarországon szombat este 4,7-es erősségű földrengés volt, a szeizmológusok szerint várhatók utóórengések, de azok gyengébbek lesznek, így nem kell tartanunk a károktól. Azért összegyűjtöttünk néhány tanácsot, mit kell tenni nagyobb utórengések esetén. Az interneten számos tanácsot találunk arra vonatkozóan, mi a teendő az erőssebb földrengéseket követő utórengéseknél.

Ha egy épületben vagyunk, a legjobb, ha ott maradunk – lehetőleg a helyiség egy belső sarkában –, amíg elmúlik a rengés. A lakáson, irodán belül megfelelő védelmet nyújthatnak a masszívabb berendezések, mint például egy asztal, vagy szék, amiben meg is kapaszkodhatunk. Ha nincs semmi a közelünkbe, védjük az arcunkat a karunkkal. Fontos, hogy maradjunk távol az üvegfelületektől, így ablakoktól, ajtóktól. Kutatások kimutatták, hogy a földrengésekkor a legtöbb sérülés akkor következett be, amikor az emberek pánikszerűen megpróbálták elhagyni az épületet. És még egy fontos tanács: ne használjuk a liftet.

Amennyiben az utcán ér minket a földmozgás, igyekezzünk minél előbb eltávolodni az épületektől, közvetlen veszély ugyanis a falak és kijáratok mellett áll fenn – a vakolatomlások és üvegtörések okozta sérülések miatt. De az utcai lámpák és elektromos vezetékek alatt sem tanácsos várakozni.

Ha mozgó járműben vagyunk, álljunk meg a lehető leggyorsabban és maradjunk az autóban. Ez esetben is igaz: ha tehetjük, ne álljunk meg közvetlenül épületek előtt, illetve fák, villanyvezetékek, felüljárók alatt. Amennyiben pedig a legrosszabb helyzetbe kényszerültünk, azaz a törmelékek alá szorultunk, próbáljunk nyugodtak maradni. MIelőtt a kiszabaduláson dolgoznánk, takarjuk el a szánkat, orrunkat egy zsebkendővel vagy ruhával, fontos, hogy ne nyeljünk le sok port. A kiabáláshoz – szintén a por belélegzése miatt – csak végső esetben folyamodjunk, próbáljunk más zajforrással felhívni magunkra a figyelmet, például jelezzünk egy csövön, ami köztudottan jól vezeti a hangot.

 

hvg.hu

Szólj hozzá!

Címkék: földrengés


A bejegyzés trackback címe:

https://kiterdekel.blog.hu/api/trackback/id/tr22624487

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása