A rendkívül érzékeny Kepler-űrtávcső segítségével hamarosan Föld-szerű, lakható bolygókat találhatunk - hangzott el az Amerikai Asztronómiai Társaság gyűlésén. Ha így lesz, jó ideig biztosan nem jutunk el az ígéret újabb bolygójára.
A tavaly márciusban űrbe küldött távcső folyamatosan 150 ezer csillagot elemez. Már eddig több százat talált, amely körül bolygó lehet, de a pontos meghatározás akár három évbe is telhet.
Közel négyszáz exobolygót ismerünk, de mai tudásunk szerint egyiken sem fejlődhetett ki élet. Ehhez szilárd kéregre van szükség és megfelelő távolságra a központi csillaguktól.
Felvetődik, hogy mi van akkor, ha tényleg rábukkanunk egy ilyen bolygóra? Nagyjából semmi. A Holdon közel negyven éve járt ember, pedig az legfeljebb négyszázezer kilométerre van. Mit kezdenénk azzal, amelyik húsz fényévnyi távolságra kering a csillaga körül? Tavaly márciusban jelentették be, hogy Stéphane Udry és Michel Mayor, az Európai Déli Obszervatórium munkatársai azonosítottak egy planétát, amely nemcsak méretében és összetételében emlékeztet a Földre, hanem vele egyidős is; olyan távolságra kering a csillaga körül, amely ideálissá teszi felszínét az élet kialakulásához. A felszín hőmérséklete pedig 0 és plusz 40 Celsius-fok között van.
nol.hu
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.